MXSMBJ78AE3
Mfr.Part #
MXSMBJ78AE3
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC SMBJ
Non-RoHS Compliant
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Unidirectional Channels :
1
JESD-609 Code :
e3
Pin Count :
2
Breakdown Voltage :
91.25V
Direction :
Unidirectional
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Test Current :
1mA
Voltage - Breakdown (Min) :
86.7V
Peak Pulse Current :
4.7A
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Dual
Published :
Number of Terminations :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Reverse Standoff Voltage :
78V
Peak Pulse Power :
600W
Power - Peak Pulse :
600W
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Clamping Voltage :
126V