MXSMBJ6.5CA
Mfr.Part #
MXSMBJ6.5CA
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMBJ
Peak Pulse Power :
600W
Additional Feature :
High Reliability
Power - Peak Pulse :
600W
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Breakdown Voltage :
7.6V
Number of Terminations :
2
Bidirectional Channels :
1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Pin Count :
2
Power Line Protection :
No
Terminal Form :
C BEND
JESD-609 Code :
e0
Max Reverse Leakage Current :
500μA
Peak Pulse Current :
53.6A
Clamping Voltage :
11.2V
Element Configuration :
Single
Test Current :
10mA
Mount :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
7.22V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Direction :
Bidirectional
Number of Pins :
Reverse Standoff Voltage :
6.5V