MXSMBJ170CA
Mfr.Part #
MXSMBJ170CA
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMBJ
Product Category :
Terminal Form :
J BEND
Clamping Voltage :
275V
Pbfree Code :
yes
Test Current :
1mA
Peak Pulse Current :
2.2A
Packaging :
Bulk
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mount :
Surface Mount
Bidirectional Channels :
1
JESD-609 Code :
e3
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Peak Pulse Power :
600W
Direction :
Bidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
189V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Dual
Pin Count :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Terminations :
Power - Peak Pulse :
600W
Reverse Standoff Voltage :
170V