MXSMBJ16CA
Mfr.Part #
MXSMBJ16CA
Package / Case
DO-214AA, SMB
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC SMBJ
No
Published :
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e0
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Clamping Voltage :
26V
Power - Peak Pulse :
600W
Direction :
Bidirectional
Breakdown Voltage :
18.75V
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Peak Pulse Current :
23.1A
Peak Pulse Power :
600W
Reverse Standoff Voltage :
16V
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
17.8V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
High Reliability
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Terminal Form :
C BEND
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Test Current :
1mA