MXSMBG85CA
Mfr.Part #
MXSMBG85CA
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Description
TVS DIODE 85VWM 137VC SMBG
Military, MIL-PRF-19500
Applications :
GENERAL PURPOSE
Breakdown Voltage :
99.2V
JESD-609 Code :
e0
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Pin Count :
1
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
137V
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
85V
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Bidirectional Channels :
Non-RoHS Compliant
Configuration :
Surface Mount
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
Power - Peak Pulse :
600W
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
4.4A
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W
Pbfree Code :
No
Surface Mount :
yes
Polarity :
Bidirectional
Additional Feature :
High Reliability
Power Line Protection :
No
Dual
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
85V
Package / Case :
DO-215AA, SMB Gull Wing
Voltage - Breakdown (Min) :
94.4V