MXSMBG60CA
Mfr.Part #
MXSMBG60CA
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC SMBG
Peak Pulse Current :
6.2A
Voltage - Breakdown (Min) :
6.67V
Reverse Standoff Voltage :
60V
Breakdown Voltage :
7.02V
Direction :
Bidirectional
Additional Feature :
High Reliability
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Pulse Power :
600W
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
GENERAL PURPOSE
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
6V
JESD-609 Code :
e0
Surface Mount
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Factory Lead Time :
18 Weeks
Package / Case :
DO-215AA, SMB Gull Wing
Pin Count :
Non-RoHS Compliant
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
6V
ECCN Code :
EAR99
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
58.3A
Clamping Voltage :
96.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
10.3V
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Bidirectional Channels :
1
Test Current :
1mA