MXSMBG54AE3
Mfr.Part #
MXSMBG54AE3
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMBG
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Peak Pulse Power :
600W
Package / Case :
DO-215AA, SMB Gull Wing
Peak Pulse Current :
6.9A
Pbfree Code :
yes
Clamping Voltage :
87.1V
Voltage - Breakdown (Min) :
60V
Reverse Standoff Voltage :
54V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Test Current :
1mA
Number of Terminations :
1 (Unlimited)
Unidirectional Channels :
1
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Power - Peak Pulse :
600W
JESD-609 Code :
e3
Element Configuration :
Single
Factory Lead Time :
18 Weeks
Direction :
Unidirectional
Breakdown Voltage :
63.15V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ