MXSMBG51CAE3
Mfr.Part #
MXSMBG51CAE3
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMBG
Clamping Voltage :
82.4V
ECCN Code :
EAR99
Breakdown Voltage :
59.7V
Number of Terminations :
2
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Elements :
1
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
2
Direction :
Bidirectional
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
56.7V
Reverse Standoff Voltage :
51V
JESD-609 Code :
e3
Type :
Zener
Bidirectional Channels :
1
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
DO-215AA, SMB Gull Wing
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Power - Peak Pulse :
600W
Non-RoHS Compliant
Test Current :
1mA
Peak Pulse Current :
7.3A
Number of Pins :
Peak Pulse Power :
600W