MXSMBG51A
Mfr.Part #
MXSMBG51A
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMBG
Product Category :
Diode Element Material :
SILICON
Number of Pins :
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Power Line Protection :
No
Unidirectional Channels :
1
Peak Pulse Power :
600W
Published :
Voltage - Breakdown (Min) :
56.7V
Test Current :
1mA
Clamping Voltage :
82.4V
JESD-609 Code :
e0
Reverse Standoff Voltage :
51V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Pulse Current :
7.3A
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Factory Lead Time :
18 Weeks
Breakdown Voltage :
59.7V
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Element Configuration :
Single
Additional Feature :
High Reliability
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
2
Direction :
Unidirectional
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
Terminal Position :
Dual
Pbfree Code :
No
Power - Peak Pulse :
600W