MXSMBG28AE3
Mfr.Part #
MXSMBG28AE3
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMBG
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Clamping Voltage :
45.4V
Unidirectional Channels :
SILICON
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power Line Protection :
No
Packaging :
Bulk
Pin Count :
Pbfree Code :
yes
Published :
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Pulse Current :
13.2A
Direction :
Unidirectional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Breakdown (Min) :
31.1V
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
Test Current :
1mA
Reverse Standoff Voltage :
28V
Power - Peak Pulse :
600W
Peak Pulse Power :
600W
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Element Configuration :
Single
Breakdown Voltage :
32.75V