MXSMBG18CAE3
Mfr.Part #
MXSMBG18CAE3
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMBG
Single
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Pbfree Code :
yes
Voltage - Breakdown (Min) :
20V
Bidirectional Channels :
1
Power - Peak Pulse :
600W
Clamping Voltage :
29.2V
Mounting Type :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Peak Pulse Current :
20.5A
Package / Case :
DO-215AA, SMB Gull Wing
Test Current :
1mA
Breakdown Voltage :
21.05V
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Elements :
1
Pin Count :
2
Direction :
Bidirectional
Peak Pulse Power :
600W
Reverse Standoff Voltage :
18V