MXSMBG170CA
Mfr.Part #
MXSMBG170CA
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Description
TVS DIODE 170VWM 275VC SMBG
Surface Mount
Additional Feature :
High Reliability
Pbfree Code :
No
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Peak Pulse Power :
600W
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Test Current :
1mA
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reverse Standoff Voltage :
170V
Direction :
Bidirectional
Clamping Voltage :
275V
Package / Case :
DO-215AA, SMB Gull Wing
Power - Peak Pulse :
600W
Power Line Protection :
No
Breakdown Voltage :
199V
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Current :
2.2A
Published :
Bidirectional Channels :
1
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Breakdown (Min) :
189V