MXSMBG130CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MXSMBG130CA
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMBG
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Reverse Standoff Voltage :
130V
ECCN Code :
EAR99
Direction :
Bidirectional
Type :
Zener
Package / Case :
DO-215AA, SMB Gull Wing
Power - Peak Pulse :
600W
Breakdown Voltage :
151.5V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Breakdown (Min) :
144V
Published :
Number of Pins :
2
Clamping Voltage :
209V
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Peak Pulse Current :
2.9A
Mounting Type :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
600W
Factory Lead Time :
18 Weeks
Pbfree Code :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Series :
Military, MIL-PRF-19500
JESD-609 Code :
e0
Mount :
Surface Mount
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Elements :
1
Terminal Position :
Dual
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Bidirectional Channels :
1
Test Current :
1mA
Packaging :
Bulk
Additional Feature :
High Reliability
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Line Protection :
No
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ