MX1.5KE6.8CAE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MX1.5KE6.8CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Terminal Form :
Wire
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Case Connection :
Isolated
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Bidirectional Channels :
1
Number of Terminations :
2
Power Line Protection :
No
Direction :
Bidirectional
Terminal Finish :
MATTE TIN
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Additional Feature :
High Reliability
Number of Elements :
1
Clamping Voltage :
10.5V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Test Current :
1mA
Type :
Zener
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Pins :
2
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Mount :
Through Hole
Peak Pulse Power :
1.5kW
Packaging :
Bulk
Max Reverse Leakage Current :
1μA
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Current :
16.3A
Voltage - Breakdown (Min) :
64.6V
Pbfree Code :
yes
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
92V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
58.1V
Element Configuration :
Single
Reverse Standoff Voltage :
5.8V
Pin Count :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW