MX1.5KE10CA/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MX1.5KE10CA/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC CASE-1
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Package :
Tape and Reel (TR)
Type :
Zener
Product Status :
Active
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
DO-201AA, DO-27, Axial
Bidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
9.5V
Supplier Device Package :
CASE-1
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Power Line Protection :
No
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.55V
Mounting Type :
Through Hole
Capacitance @ Frequency :
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.5V