MVU18BCK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MVU18BCK
Manufacturer
3M
Description
CONN SPLICE 18-22 AWG CRIMP
Manufacturer :
3M
Product Category :
Wire Splice Connectors
Factory Lead Time :
3 Weeks
Thickness :
762μm
Number of Wire Entries :
2
Diameter - Inside :
1.78 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Sensing Distance :
Approval Agency :
CSA, UL
Terminal Type :
Butt Splice, Inline, Individual Openings
Wire Gauge :
18-22 AWG
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Published :
Color :
Red
Insulation Material :
Vinyl
Lead Length :
Length :
25.4mm
Termination :
Crimp
Series :
Scotchlok™
Contact Plating :
Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Wire/Cable Gauge :
18 AWG
Packaging :
Bulk
Cable Length :
Orientation :
Straight
Contact Material :
Copper
Wire Gauge (Max) :
22 AWG