MVU18-10FBK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MVU18-10FBK
Manufacturer
3M
Description
CONN SPADE TERM 18-22AWG #10 RED
Stock
626
In Stock :
626
Manufacturer :
3M
Product Category :
Spade Connectors
Insulation Diameter :
0.145 (3.68mm)
Packaging :
Bulk
Length - Overall :
0.850 21.59mm
Published :
2000
Termination :
Crimp
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Free Hanging
Body Material :
Copper
Length - Ring Center to Termination :
0.250 6.35mm
Length :
21.59mm
Weight :
680.388555g
Depth :
7.62mm
Material - Insulation :
Vinyl
Terminal Type :
Standard
Color :
Red
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Factory Lead Time :
3 Weeks
Stud/Tab Size :
10 Stud
Contact Material :
Copper, ETP
Wire Gauge :
18-22 AWG
Body Plating :
Tin
Wire Gauge (Max) :
22 AWG
Wire Gauge (Min) :
18 AWG
Contact Finish :
Width - Outer Edges :
0.300 7.62mm
Length - Termination :
0.450 11.43mm