MVU10-8FLK
Mfr.Part #
MVU10-8FLK
Description
CONN SPADE TERM 10-12AWG #8 YEL
Product Category :
Spade Connectors
Crimp
Width :
8.128mm
Wire Gauge (Max) :
10 AWG
Length - Overall :
1.030 26.16mm
Insulated
Stud/Tab Size :
8 Stud
Material - Insulation :
Vinyl
Length - Termination :
0.550 13.97mm
Terminal Type :
Spring, Snap
Weight :
928.503581g
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
Length :
26.162mm
Width - Outer Edges :
0.320 8.13mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Feature :
Butted Seam
Mount :
Free Hanging
Contact Plating :
Tin
Length - Ring Center to Termination :
0.280 7.11mm
Insulation Diameter :
0.250 (6.35mm)