MVU10-6RK
Mfr.Part #
MVU10-6RK
Description
CONN RING CIRC 10-12AWG #6 CRIMP
Stock
242
In Stock :
242
Product Category :
Ring Connectors
Color :
Yellow
Bulk
Gender :
FEMALE
Thickness :
0.040 1.02mm
Width - Outer Edges :
0.380 9.65mm
Terminal Type :
Circular
Body Material :
Copper
Weight :
1.004707kg
Termination :
Crimp
Series :
Scotchlok™
Length - Overall :
1.030 26.16mm
Insulation Diameter :
0.250 (6.35mm)
Contact Finish :
Tin
Wire Gauge (Max) :
10 AWG
Published :
2000
Mount :
Free Hanging
Contact Plating :
Free Hanging (In-Line)
Body Plating :
Wire Gauge (Min) :
12 AWG
RoHS Status :
RoHS Compliant
Depth :
9.65mm
Length :
26.162mm