MV10-14FLK
Mfr.Part #
MV10-14FLK
Description
CONN SPADE TERM 10-12AWG #1/4
Product Category :
Spade Connectors
Wire Gauge :
10-12 AWG
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Length - Ring Center to Termination :
0.440 11.18mm
Insulation Diameter :
0.250 (6.35mm)
Length - Overall :
1.240 31.50mm
Brazed Seam
Material - Insulation :
Vinyl
Color :
Yellow
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
Terminal Type :
Spring, Snap
Copper, ETP
Length - Termination :
0.550 13.97mm
Width - Outer Edges :
0.430 10.92mm
Stud/Tab Size :
1/4 Stud
Free Hanging
Series :
Scotchlok™
Length :
31.496mm