MV10-12RK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MV10-12RK
Manufacturer
3M
Description
CONN RING CIRC 10-12AWG #1/2
Manufacturer :
3M
Product Category :
Ring Connectors
Thickness :
0.040 1.02mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Free Hanging
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Series :
Scotchlok™
Contact Plating :
Tin
Terminal Type :
Circular
Width - Outer Edges :
0.750 19.05mm
Wire Gauge (Min) :
10 AWG
Wire Gauge (Max) :
12 AWG
Termination :
Crimp
Length - Overall :
1.500 38.10mm
Stud/Tab Size :
1/2 Stud
Insulation Diameter :
0.250 (6.35mm)
Feature :
Brazed Seam
Published :
Packaging :
Bulk
Contact Finish :
Tin
Material - Insulation :
Vinyl
Contact Material :
Copper, ETP
Insulation :
Insulated
Color :
Yellow
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Wire Gauge :
10-12 AWG
Weight :
1.562626kg
Length :
38.1mm