MUX36D04IPWR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MUX36D04IPWR
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MUX 4:1 LOCAP CMOS 16TSSOP
Stock
496
In Stock :
496
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
On-state Resistance Match-Nom :
2.4Ohm
ECCN Code :
EAR99
Crosstalk :
-96dB @ 1MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) :
2.4pF 4.3pF
Mounting Type :
Surface Mount
Multiplexer/Demultiplexer Circuit :
4:1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Input Voltage (Max) :
85V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Bandwidth :
500MHz
Switch Time (Ton, Toff) (Max) :
136ns, 75ns
Analog IC - Other Type :
DIFFERENTIAL MULTIPLEXER
Height :
1.2mm
Resistance :
170Ohm
Package / Case :
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Switch-on Time-Max :
151ns
Number of Terminations :
16
Charge Injection :
0.3pC
JESD-609 Code :
e4
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Number of Channels :
2
Output :
COMMON OUTPUT
Off-state Isolation-Nom :
85 dB
Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) :
-15V
Width :
4.4mm
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
10V~36V ±5V~18V
Surface Mount :
yes
Switch-off Time-Max :
90ns
Number of Circuits :
2
Terminal Form :
Gull wing
Lead Free :
Lead Free
Terminal Position :
Dual
Thickness :
1mm
Number of Functions :
1
Current - Leakage (IS(off)) (Max) :
400pA
Supply Voltage :
15V
Length :
5mm
Base Part Number :
36D04
Channel-to-Channel Matching (ΔRon) :
2.4 Ω
Pbfree Code :
yes
Number of Pins :
16
On-State Resistance (Max) :
170Ohm
Switching :
BREAK-BEFORE-MAKE
Datasheets
MUX36D04IPWR
Introducing Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers Texas Instruments MUX36D04IPWR from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Surface Mount, Bandwidth:500MHz, Package / Case:16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Number of Terminations:16, Number of Channels:2, Output:COMMON OUTPUT, Base Part Number:36D04, Number of Pins:16, MUX36D04IPWR pinout, MUX36D04IPWR datasheet PDF, MUX36D04IPWR amp .Beyond Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers Texas Instruments MUX36D04IPWR ,we also offer MC74HC4051ADR2G, CD4052BM96, SN74HC4066DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.