MUX36D04IPW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MUX36D04IPW
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MUX 4:1 LOCAP CMOS 16TSSOP
Stock
72
In Stock :
72
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers
Bandwidth :
500MHz
Off-state Isolation-Nom :
85 dB
JESD-609 Code :
e4
Number of Functions :
1
Surface Mount :
yes
Crosstalk :
-96dB @ 1MHz
Width :
4.4mm
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
Output :
COMMON OUTPUT
Pbfree Code :
yes
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) :
2.4pF 4.3pF
Number of Channels :
2
Switch-off Time-Max :
90ns
Number of Terminations :
16
On-state Resistance Match-Nom :
2.4Ohm
Analog IC - Other Type :
DIFFERENTIAL MULTIPLEXER
Multiplexer/Demultiplexer Circuit :
4:1
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
On-State Resistance (Max) :
170Ohm
Current - Leakage (IS(off)) (Max) :
400pA
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
Length :
5mm
Switch Time (Ton, Toff) (Max) :
136ns, 75ns
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Supply Voltage :
15V
Number of Pins :
16
Packaging :
Tube
Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) :
-15V
Base Part Number :
36D04
Channel-to-Channel Matching (ΔRon) :
2.4 Ω
Height :
1.2mm
Package / Case :
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Input Voltage (Max) :
85V
Factory Lead Time :
6 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Switch-on Time-Max :
151ns
Mounting Type :
Surface Mount
Switching :
BREAK-BEFORE-MAKE
Thickness :
1mm
Voltage - Supply, Single/Dual (±) :
10V~36V ±5V~18V
Charge Injection :
0.3pC
Terminal Position :
Dual
Terminal Form :
Gull wing
Number of Circuits :
2
Datasheets
MUX36D04IPW
Introducing Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers Texas Instruments MUX36D04IPW from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Bandwidth:500MHz, Output:COMMON OUTPUT, Number of Channels:2, Number of Terminations:16, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:16, Base Part Number:36D04, Package / Case:16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Mounting Type:Surface Mount, MUX36D04IPW pinout, MUX36D04IPW datasheet PDF, MUX36D04IPW amp .Beyond Analog Switches, Multiplexers, Demultiplexers Texas Instruments MUX36D04IPW ,we also offer MC74HC4051ADR2G, CD4052BM96, SN74HC4066DR, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.