MTB1-19PL80
Mfr.Part #
MTB1-19PL80
Description
CONN HEADER VERT 19POS 1.27MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
Current Rating (Amps) :
3A
Style :
Board to Cable/Wire
Series :
MTB
Row Spacing - Mating :
Connector Type :
Header
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Features :
Current Rating :
3A
Mounting Type :
Through Hole
Contact Type :
Male Pin
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Contact Length - Mating :
MTB1
Shrouding :
Unshrouded
Solder
RoHS :
Non-Compliant
Number of Positions :
19
Fastening Type :
Push-Pull
Applications :
Datasheets
MTB1-19PL80
MTB Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole Gold Diallyl Phthalate (DAP) 19-Position Board to Cable/Wire 0.100 2.54mm Height