MTB1-14SL39
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MTB1-14SL39
Manufacturer
ITT Cannon
Description
CONN 14POS 0.05 GOLD PCB
Manufacturer :
ITT Cannon
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Material Flammability Rating :
Fastening Type :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Contact Finish Thickness - Post :
Voltage Rating :
Brand :
Pitch - Mating :
0.050 1.27mm
Features :
Insulation Material :
Diallyl Phthalate (DAP)
Subcategory :
D-Sub Connectors
Packaging :
Bulk
Package :
Bulk
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Height :
Contact Type :
Socket
Insulation Color :
RoHS :
Non-Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Product Category :
D-Sub Standard Connectors
Contact Finish Thickness - Mating :
50.0μin 1.27μm
Current Rating :
3A
Applications :
Series :
MT
Number of Positions :
14
Product Status :
Active
Contact Length - Post :
Ingress Protection :
Base Product Number :
MTB1
Mated Stacking Heights :
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Published :
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Number of Rows :
1
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Shape :
Circular
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Post :
Style :
Board to Board or Cable
Product Type :
D-Sub Connectors - Standard Density
Termination :
Solder
Row Spacing - Mating :
Datasheets
MTB1-14SL39
1 Rows -- Solder Copper Alloy Through Hole Bulk Gold Diallyl Phthalate (DAP) 14 Positions Socket