MT40A512M16LY-062E AIT:E TR
Mfr.Part #
MT40A512M16LY-062E AIT:E TR
Description
IC DRAM 8GBIT PARALLEL 96FBGA
Clock Frequency :
1.6GHz
Voltage - Supply :
1.14V~1.26V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~95°C TC
Memory Size :
8Gb 512M x 16
96-TFBGA
Memory IC
MT40A512M16LY-062E AIT:E TR Overview
In this case, the memory type of the device can be classified as Volatile. Case Tape & Reel (TR) is available. An embedded 96-TFBGA case surrounds memory ics. It is estimated that the memory size on the chip is 8Gb 512M x 16. As with most mainstream devices, this one uses DRAM-format memory. Due to its wide temperature range of -40°C~95°C TC, this device is well suited to a wide range of applications that require high performance. With 1.14V~1.26V as the supply voltage, it is capable of handling memory ics. It is recommended to mount it in the Surface Mount mounting type. In order to operate effectively, the memory rotates at a clock frequency within a range of 1.6GHz.