MT40A1G16KNR-062E:E
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MT40A1G16KNR-062E:E
Manufacturer
Micron Technology
Package / Case
96-TFBGA
Datasheet
Download
Description
IC DRAM 16GBIT PARALLEL 96FBGA
Manufacturer :
Micron Technology
Product Category :
Memory
Number of Ports :
1
Packaging :
Tray
Memory Format :
DRAM
Number of Functions :
1
Surface Mount :
yes
Memory Size :
16Gb 1G x 16
Memory Width :
16
Additional Feature :
AUTO REFRESH
Supply Voltage-Max (Vsup) :
1.26V
Organization :
1GX16
Terminal Pitch :
0.8mm
Memory Interface :
Parallel
Clock Frequency :
1.6GHz
Number of Terminations :
96
Width :
7.5mm
Height Seated (Max) :
1.2mm
Package / Case :
96-TFBGA
Voltage - Supply :
1.14V~1.26V
JESD-30 Code :
R-PBGA-B96
Write Cycle Time - Word, Page :
15ns
Operating Temperature :
0°C~95°C TC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Terminal Position :
BOTTOM
Supply Voltage :
1.2V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.14V
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Type :
Volatile
Length :
13.5mm
Access Time :
19ns
Memory Density :
17179869184 bit
Datasheets
MT40A1G16KNR-062E:E
Memory IC 13.5mm mm
MT40A1G16KNR-062E:E Overview
As far as memory types are concerned, Volatile is considered to be its memory type. In addition, memory ics is available in a Tray case as well. In the case of 96-TFBGA, it is embedded within the case. A memory chip with a capacity of 16Gb 1G x 16 is used on this device. There is a mainstream memory format used by this device, which is called DRAM-format memory. This device has an extended operating temperature range of 0°C~95°C TC, so it's perfect for a wide range of demanding applications. It is capable of handling a voltage supply of 1.14V~1.26V. As far as the mounting type is concerned, Surface Mount is recommended. On the chip, there are 96 terminations that are planted. The part supports at least 1 functions to ensure a comprehensive working process. In order to function properly, this ic memory chip should be powered by a voltage of 1.2V. In the memory, there is a clock frequency rotation that ranges 1.6GHz. The memory chip also offers AUTO REFRESH to level up system performance despite its merits. The memory chip has 1 ports for granting read/write access to one memory address.