MT18B103J250CT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MT18B103J250CT
Manufacturer
Walsin Technology
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
MLCC 0.01UF 25V X7R 0603
Manufacturer :
Walsin Technology
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Brand :
Walsin
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
X7R
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
Automotive
Size / Dimension :
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Class :
Class 2
Product Type :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±5%
RoHS :
Details
Series :
MT
Termination Style :
SMD/SMT
Capacitance :
10000 pF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product :
Automotive MLCCs
Subcategory :
Capacitors
Height :
0.8 mm
Failure Rate :
Lead Style :
Width :
0.8 mm
Walsin
Type :
High Capacitance MLCC
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Length :
1.6 mm
Thickness (Max) :
0.034" (0.87mm)
Height - Seated (Max) :
Packaging :
MouseReel
Voltage - Rated :
25V
Termination :
Standard
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Features :
Datasheets
MT18B103J250CT
Walsin Technology MT18B103J250CT
MT 10000 pF 25V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)