MSP430G2001IRSA16T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSP430G2001IRSA16T
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 512B FLASH 16QFN
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Microcontrollers
Bit Size :
16
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Number of Programmable I/O :
10
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
Low Power Mode :
yes
JESD-609 Code :
e4
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Length :
4mm
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Watchdog Timer :
yes
ROM (words) :
512
RAM Size :
128 x 8
Pbfree Code :
Series :
MSP430G2xx
Format :
FIXED-POINT
Core Size :
16-Bit
Contact Plating :
Gold
Oscillator Type :
Internal
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Bus Width :
16b
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
2 (1 Year)
DAC Channels :
No
Has ADC :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Pin Count :
16
Width :
4mm
Number of Timers/Counters :
1
Thickness :
900μm
RAM (bytes) :
128
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Terminations :
Number of I/O :
10
Memory Size :
512B
Number of Pins :
DMA Channels :
Integrated Cache :
Boundary Scan :
Number of UART Channels :
PWM Channels :
Frequency :
16MHz
Supply Voltage :
2.2V
Surface Mount :
Program Memory Size :
512B 512 x 8
Factory Lead Time :
6 Weeks
Program Memory Type :
Flash
REACH SVHC :
No SVHC
Power Supplies :
2/3.3V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Core Processor :
MSP430
Height :
1mm