MSP430F415IPM
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSP430F415IPM
Manufacturer
Texas Instruments
Package / Case
64-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64LQFP
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Microcontrollers
Terminal Finish :
Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Tray
Thickness :
1.4mm
ROM (words) :
16384
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY AT 4.15 MHZ
Terminal Position :
QUAD
Data Bus Width :
16b
Oscillator Type :
Internal
RAM Size :
512 x 8
Boundary Scan :
yes
Interface :
UART
Height :
1.6mm
Low Power Mode :
yes
Lead Free :
Lead Free
Watchdog Timer :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Width :
10mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of Pins :
64
Terminal Form :
Gull wing
Radiation Hardening :
No
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Length :
10mm
Number of Timers/Counters :
2
Surface Mount :
Termination :
SMD/SMT
Integrated Cache :
No
RAM (bytes) :
512
Number of Programmable I/O :
48
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of I/O :
48
DMA Channels :
Series :
MSP430x4xx
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
Data Converter :
Slope A/D
Mounting Type :
Surface Mount
RAM (words) :
0.5
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Access Time :
8 μs
Memory Size :
16kB
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Bit Size :
16
Weight :
342.689036mg
Number of Terminations :
64
Number of UART Channels :
0
Supply Voltage :
3V
Frequency :
8MHz
PWM Channels :
Pin Count :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Density :
128 kb
Core Processor :
MSP430
Has ADC :
Program Memory Type :
Flash
JESD-609 Code :
e4
Format :
FIXED-POINT
Program Memory Size :
16KB 16K x 8 + 256B
Package / Case :
64-LQFP
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA