MSMLJ8.5A
Mfr.Part #
MSMLJ8.5A
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AB
No
Number of Elements :
1
Additional Feature :
High Reliability
Number of Terminations :
2
Unidirectional Channels :
1
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Type :
Zener
Pbfree Code :
No
Packaging :
Bulk
Terminal Finish :
TIN LEAD
ECCN Code :
EAR99
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
8.5V
Surface Mount :
yes
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
14.4V
Polarity :
Unidirectional
Diode Element Material :
SILICON
Configuration :
Single
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Terminal Form :
J BEND
Terminal Position :
Dual
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
8.5V
JESD-30 Code :
R-PDSO-J2
Voltage - Breakdown (Min) :
9.44V