MSMLJ160AE3
Mfr.Part #
MSMLJ160AE3
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Product Category :
Number of Elements :
1
Terminal Form :
J BEND
Element Configuration :
Single
Diode Element Material :
SILICON
Published :
Peak Pulse Current :
11.6A
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Clamping Voltage :
259V
Power - Peak Pulse :
3000W 3kW
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
High Reliability
Reverse Standoff Voltage :
160V
Packaging :
Bulk
Max Reverse Leakage Current :
2µA
Number of Pins :
2
GENERAL PURPOSE
Pin Count :
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
MATTE TIN
Mount :
Surface Mount
Terminal Position :
Dual
Direction :
Unidirectional
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
3000W
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Test Current :
1mA
Peak Pulse Power :
3kW