MSMCJLCE70AE3
Mfr.Part #
MSMCJLCE70AE3
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AB
Pbfree Code :
yes
Number of Elements :
1
Number of Pins :
2
Test Current :
1mA
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Type :
Zener
Breakdown Voltage :
8.19V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power Dissipation-Max :
5W
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
7V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Peak Pulse Power :
1.5kW
JESD-609 Code :
e3
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
100A
Element Configuration :
Single
Unidirectional Channels :
No
Capacitance @ Frequency :
100pF @ 1MHz
Number of Terminations :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Clamping Voltage :
113V
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
20 Weeks
Reverse Standoff Voltage :
70V
Voltage - Breakdown (Min) :
7.78V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
7V
Direction :
Unidirectional
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Form :
C BEND
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Pulse Current :
13.3A
Terminal Finish :
MATTE TIN
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
12V