MSMCG110A
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSMCG110A
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 110VWM 177VC SMCG
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Reverse Standoff Voltage :
110V
Direction :
Unidirectional
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Element Configuration :
Single
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Terminal Position :
Dual
Unidirectional Channels :
1
Type :
Zener
Mounting Type :
Surface Mount
Diode Element Material :
SILICON
JESD-609 Code :
e3
Power Line Protection :
No
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
2
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Mount :
Surface Mount
Peak Pulse Power :
1.5kW
Number of Elements :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
122V
Peak Pulse Current :
8.4A
Pbfree Code :
yes
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Number of Pins :
2
Additional Feature :
High Reliability
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Clamping Voltage :
177V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
ECCN Code :
EAR99
Test Current :
1mA