MSMCJLCE160AE3
Mfr.Part #
MSMCJLCE160AE3
Package / Case
DO-214AB, SMC
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
Product Category :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Form :
C BEND
Terminal Finish :
MATTE TIN
Reverse Standoff Voltage :
160V
Published :
EAR99
Power Dissipation-Max :
5W
Direction :
Unidirectional
Voltage - Breakdown (Min) :
178V
JESD-609 Code :
e3
Peak Pulse Power :
1.5kW
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Power Line Protection :
No
Capacitance @ Frequency :
90pF @ 1MHz
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Peak Pulse Current :
5.8A
Clamping Voltage :
259V
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Unidirectional Channels :
1
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Elements :
1
Breakdown Voltage :
187.5V
2
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
Diode Element Material :
SILICON
Type :
Zener
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Test Current :
1mA