MSMCJ6.5CAE3
Mfr.Part #
MSMCJ6.5CAE3
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AB
Product Category :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Peak Pulse Current :
133.9A
Number of Pins :
2
Factory Lead Time :
13 Weeks
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Reverse Breakdown Voltage :
7.22V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Max Reverse Leakage Current :
500μA
JESD-609 Code :
e3
Diode Element Material :
SILICON
Polarity :
Bidirectional
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Power Line Protection :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Form :
J BEND
Pbfree Code :
yes
Pin Count :
2
Peak Pulse Power :
1.5kW
Terminal Position :
Dual
Zener
Test Current :
10mA
Number of Elements :
1
Packaging :
Bulk
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
133.9A
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Additional Feature :
High Reliability
Voltage - Breakdown (Min) :
7.22V
ECCN Code :
EAR99
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Terminations :
Mount :
Surface Mount
Leakage Current :
500μA
Mounting Type :
Surface Mount
Clamping Voltage :
11.2V
Reverse Standoff Voltage :
6.5V