MSMCJ54CAE3
Mfr.Part #
MSMCJ54CAE3
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB
No
Bidirectional Channels :
1
Number of Elements :
13 Weeks
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Terminal Position :
Dual
Mounting Type :
Surface Mount
Reverse Standoff Voltage :
54V
Test Current :
1mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Direction :
Bidirectional
Diode Element Material :
SILICON
Pin Count :
2
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
DO-214AB, SMC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Type :
Zener
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Form :
J BEND
Number of Pins :
2
Element Configuration :
Single
Peak Pulse Power :
1.5kW
Additional Feature :
High Reliability
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Voltage - Breakdown (Min) :
60V
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Peak Pulse Current :
17.2A
Packaging :
Bulk
Number of Terminations :
Clamping Voltage :
87.1V