MSMCJ22CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSMCJ22CA
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-214AB, SMC
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AB
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Voltage - Breakdown (Min) :
24.4V
Type :
Zener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
22V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Supplier Device Package :
SMCJ (DO-214AB)
Mounting Type :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
13 Weeks
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
42.2A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
35.5V
Power Line Protection :
No
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Bidirectional Channels :
1
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ