MSMCJ160AE3
- Mfr.Part #
- MSMCJ160AE3
- Manufacturer
- Microchip Technology
- Package / Case
- DO-214AB, SMC
- Datasheet
- Download
- Description
- TVS DIODE 160VWM 259VC DO214AB
- Manufacturer :
- Microchip Technology
- Product Category :
- Lifecycle Status :
- IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
- Number of Pins :
- 2
- Applications :
- GENERAL PURPOSE
- Terminal Position :
- Dual
- Package / Case :
- DO-214AB, SMC
- Peak Pulse Current :
- 5.8A
- Number of Elements :
- 1
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Published :
- 1997
- RoHS Status :
- Non-RoHS Compliant
- Peak Pulse Power :
- 1.5kW
- Terminal Finish :
- Matte Tin (Sn)
- Type :
- Zener
- Diode Element Material :
- SILICON
- Pin Count :
- 2
- Peak Reflow Temperature (Cel) :
- 260
- Terminal Form :
- J BEND
- Packaging :
- Bulk
- Test Current :
- 1mA
- Element Configuration :
- Single
- Additional Feature :
- High Reliability
- Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
- 40
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 178V
- Pbfree Code :
- yes
- Direction :
- Unidirectional
- Operating Temperature :
- -65°C~150°C TJ
- Unidirectional Channels :
- 1
- Power - Peak Pulse :
- 1500W 1.5kW
- Mount :
- Surface Mount
- Clamping Voltage :
- 259V
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 1 (Unlimited)
- Power Line Protection :
- No
- Series :
- Military, MIL-PRF-19500
- Number of Terminations :
- JESD-609 Code :
- e3
- ECCN Code :
- EAR99
- Max Reverse Leakage Current :
- 1μA
- Reverse Standoff Voltage :
- 160V