MSMCG64CAE3
Mfr.Part #
MSMCG64CAE3
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC SMCG
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Type :
Zener
Bidirectional Channels :
1
Number of Pins :
2
Published :
ECCN Code :
EAR99
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Test Current :
1mA
Power Line Protection :
No
Clamping Voltage :
103V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Bulk
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Mount :
Surface Mount
Number of Elements :
1
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Pulse Power :
1.5kW
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Reverse Standoff Voltage :
64V
Voltage - Breakdown (Min) :
71.1V
Additional Feature :
High Reliability
Peak Pulse Current :
14.6A