MSMCG43A
Mfr.Part #
MSMCG43A
Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMCG
Product Category :
Published :
Number of Pins :
2
Clamping Voltage :
69.4V
Direction :
Unidirectional
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Bulk
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Number of Terminations :
2
Pin Count :
Peak Pulse Current :
21.6A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Military, MIL-PRF-19500
Applications :
GENERAL PURPOSE
Test Current :
1mA
Reverse Standoff Voltage :
43V
Element Configuration :
Single
Unidirectional Channels :
1
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Power :
1.5kW
Voltage - Breakdown (Min) :
47.8V
Factory Lead Time :
13 Weeks
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW