MSMCG30A/TR
Mfr.Part #
MSMCG30A/TR
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMCG
Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
48.4V
Capacitance @ Frequency :
Product Status :
Active
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
Number of Channels :
1 Channel
Product Type :
TVS Diodes
Supplier Device Package :
SMCG (DO-215AB)
Brand :
Microchip
Package :
Tape and Reel (TR)
Minimum Operating Temperature :
- 65 C
Breakdown Voltage :
33.3 V
Operating Temperature :
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels :
1
Subcategory :
TVS Diodes / ESD Suppression Diodes
Polarity :
Unidirectional
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Working Voltage :
30 V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
30V
Termination Style :
SMD/SMT
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
31A
Voltage - Breakdown (Min) :
33.3V
RoHS :
N
Mounting Type :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Power - Peak Pulse :
1500W (1.5kW)
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Category :
ESD Suppressors / TVS Diodes
Clamping Voltage :
48.4 V