MSMCG17CAE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSMCG17CAE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMCG
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Power Line Protection :
No
Peak Pulse Power :
1.5kW
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Pin Count :
2
Packaging :
Bulk
Peak Pulse Current :
53.3A
Reverse Standoff Voltage :
17V
Mounting Type :
Surface Mount
Test Current :
1mA
Clamping Voltage :
27.6V
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Number of Elements :
1
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
DO-215AB, SMC Gull Wing
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
High Reliability
Terminal Position :
Dual
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Number of Pins :
2
Direction :
Bidirectional
Published :
ECCN Code :
EAR99
Breakdown Voltage :
19.9V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Bidirectional Channels :
1
Element Configuration :
Single
Type :
Zener
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Voltage - Breakdown (Min) :
18.9V