MSMCG14CA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSMCG14CA
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMCG
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
ECCN Code :
EAR99
Clamping Voltage :
23.2V
Mounting Type :
Surface Mount
Bidirectional Channels :
1
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Pin Count :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
15.6V
Pbfree Code :
No
Peak Pulse Current :
64.7A
JESD-609 Code :
e0
Published :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Terminal Position :
Dual
Mount :
Surface Mount
Test Current :
1mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Diode Element Material :
SILICON
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Power :
1.5kW
Packaging :
Bulk
Element Configuration :
Single
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Power Line Protection :
No
Applications :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
High Reliability
Direction :
Bidirectional
Number of Pins :
Reverse Standoff Voltage :
14V