MSMCG130CAE3
Mfr.Part #
MSMCG130CAE3
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC SMCG
Bulk
Applications :
GENERAL PURPOSE
Bidirectional Channels :
No
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Pulse Power :
1.5kW
Mounting Type :
Surface Mount
Type :
Zener
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Direction :
Bidirectional
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Additional Feature :
High Reliability
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Pins :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
144V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Peak Pulse Current :
7.2A
Diode Element Material :
SILICON
Clamping Voltage :
209V
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
130V
Pin Count :
Power - Peak Pulse :
1500W 1.5kW
Test Current :
1mA