MSMBJ64CAE3
Mfr.Part #
MSMBJ64CAE3
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC SMBJ
No
Number of Terminations :
2
Clamping Voltage :
103V
Mount :
Surface Mount
Published :
Voltage - Breakdown (Min) :
71.1V
Pin Count :
2
Power - Peak Pulse :
600W
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Test Current :
1mA
Additional Feature :
High Reliability
Reverse Standoff Voltage :
64V
Packaging :
Bulk
Number of Pins :
Terminal Position :
Dual
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Diode Element Material :
SILICON
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Bidirectional Channels :
1
Terminal Form :
J BEND
Peak Pulse Power :
600W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Direction :
Bidirectional
Element Configuration :
Single
Number of Elements :
1
ECCN Code :
EAR99
Peak Pulse Current :
5.8A