MSMBG10AE3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSMBG10AE3
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 10VWM 17VC SMBG
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Unidirectional Channels :
1
Max Reverse Leakage Current :
5μA
Reverse Standoff Voltage :
10V
Terminal Position :
Dual
Pbfree Code :
yes
Mount :
Surface Mount
Additional Feature :
High Reliability
Peak Pulse Current :
35.3A
JESD-609 Code :
e3
Number of Elements :
1
Number of Terminations :
2
Breakdown Voltage :
11.7V
Power Line Protection :
No
Type :
Zener
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Finish :
MATTE TIN
Applications :
GENERAL PURPOSE
Direction :
Unidirectional
Pin Count :
2
Test Current :
1mA
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Bulk
Element Configuration :
Single
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Diode Element Material :
SILICON
Voltage - Breakdown (Min) :
11.1V
Power - Peak Pulse :
600W
Clamping Voltage :
17V
Peak Pulse Power :
600W