MSMBJ48CAE3
Mfr.Part #
MSMBJ48CAE3
Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMBJ
Product Category :
Number of Pins :
2
Test Current :
1mA
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Mount :
Surface Mount
Published :
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Type :
Zener
Terminal Form :
J BEND
Bidirectional Channels :
Military, MIL-PRF-19500
Diode Element Material :
SILICON
Pin Count :
2
Number of Terminations :
Additional Feature :
High Reliability
Power Line Protection :
No
Clamping Voltage :
77.4V
Packaging :
Bulk
Reverse Standoff Voltage :
48V
Power - Peak Pulse :
600W
DO-214AA, SMB
JESD-609 Code :
e3
Element Configuration :
Single
Peak Pulse Current :
7.7A
Pbfree Code :
yes
Number of Elements :
1
Peak Pulse Power :
600W
ECCN Code :
EAR99
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Position :
Dual
Voltage - Breakdown (Min) :
53.3V