MSMBJ24AE3/TR
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
MSMBJ24AE3/TR
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
DO-214AA, SMB
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMBJ
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Supplier Device Package :
SMBJ (DO-214AA)
Type :
Zener
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
DO-214AA, SMB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V
Unidirectional Channels :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
Military, MIL-PRF-19500
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
Factory Lead Time :
20 Weeks
Power - Peak Pulse :
600W
Power Line Protection :
No
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
15.4A
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
38.9V