MSMBG75AE3
Mfr.Part #
MSMBG75AE3
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC SMBG
Product Category :
Polarity :
Unidirectional
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Bulk
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Finish :
MATTE TIN
Pin Count :
2
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
yes
JESD-30 Code :
R-PDSO-G2
DO-215AA, SMB Gull Wing
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
121V
JESD-609 Code :
e3
Rep Pk Reverse Voltage-Max :
75V
1
Published :
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
75V
Power Line Protection :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
4.9A
Breakdown Voltage :
92.65V
Voltage - Breakdown (Min) :
83.3V
Configuration :
1
Additional Feature :
High Reliability
Power - Peak Pulse :
600W
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
18 Weeks
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-65°C~150°C TJ
ECCN Code :
EAR99
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
600W